Milline on hea äriplaan

Jaga seda artiklit

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Milline on hea äriplaan?

Tugev äriplaan sisaldab äriideed ja kirjeldab strateegiat selle täide viimiseks. See peab olema selline, millesse usuvad eelkõige ettevõtjad ise ja pärast äriplaaniga tutvumist ka finantseerijad ja teised asjaosalised.

Hea äriplaan paneb potentsiaalse investori või laenuandaja uskuma, et antud ettevõtmisesse paigutatuna oleks tema raha kindlas kohas.

Äriplaan peab olema hästi struktureeritud, kergesti loetav ja vastama väljakujunenud sisu ja vormi nõuetele.

Äriplaani koostisosad

Äriplaani ülesehitamisel on mitmeid mooduseid. Erinevad finantsasutused või omanikud võivad nõuda erinevat struktuuri, mida mõjutavad tegurid on tegevusala ja ettevõtte asutamise aeg (kas alustav või tegutsev) ning ka äriplaani koostamise eesmärk. Praktikas tingib äriplaani täpse struktuuri ettevõtte suurus ja spetsiifika ning see, kui suur on ettevõtte võime luua oma müüdavale teenusele või kaubale lisaväärtust. Tootmisettevõte, konsultatsioonifirma ja kauplus või toitlustusettevõte vajavad erinevat lähenemist.

Äriplaanis tuuakse välja äriidee kirjeldus, arengukava ja nende baasil koostatud rahavoogude prognoos koos tasuvusanalüüsiga. Lisaks hinnatakse äriplaanis tugevusi, nõrkusi, võimalusi ja ohte ning viiakse läbi konkurentide analüüs sarnas valdkonnas.

Äriplaani maht sõltub otseselt projekti maksumusest, aga ka äri iseloomust ja finantseerija nõudmistest. Pikkus võib kõikuda kümnest kuni mitmesaja leheküljeni. Mida rohkem raha on vaja, seda suurem on risk ja seda põhjalikum peab olema eeltöö. Äriplaan koosneb reeglina strateegiast (tekstiosast) ning finantsprojektsionidest (kasumiaruanded, rahavoo plaan, bilansid). Põhjalik äriplaan võib sisaldada ka hinnangut ettevõtte väärtusele ning projektide tasuvusele.

Üksikasjalikum informatsioon ettevõtte (finants)ajaloo, juhtimise, võtmeisikute, uuringute, tootmise ja/või millegi muu kohta – kõik see, mida peetakse liiga detailseks, et esitada seda põhitekstis, kuid siiski mingil määral oluliseks kajastatakse lisades. Lisad võivad sisaldada ka viimased finantsaruandeid (bilanssi, kasumiaruande), tehnilist dokumentatsiooni, litsentside, tunnistuste, lepingute jmt. koopiaid; soovituskirju ja tarbijate arvamusavaldusi; reklaaminäiteid  ja/või mida iganes peetakse tarvilikuks lisada.

Äriplaani koostamisel koosneb töö järgmistest etappidest: Informatsiooni kogumine tootete ja teenuste, turu ja konkurentide kohta.

Äriplaanis käsitletakse muuhulgas järgnevat: 

  • tootmise/teenuse protsessi
  • litsentseerimine, normeerimine, standardid 
  • projekti käivitamiseks vajalikud ressursid ja nende olemasolu, ajakava 
  • turustus ja reklaam 
  • juhtimine, struktuur ja personal 
  • partnerid.

 peaks olema nö ‚’pidevalt töös’’. Isegi edukad kasvavad firmad peaksid omama  jooksvat toimivat äriplaani.

Ole meie artiklitega koheselt kursis

Saa koheselt e-mailile teavitus, kui on avalikustatud uus artikkel

Veel lugemist

Artiklid

Näpunäiteid hea äriplaani koostamiseks

Näpunäiteid hea äriplaani koostamiseks Ole võimalikult realistlik, pigem kriitiline. Faktide moonutamine, soov pilti ilustada on lugejale läbinähtav. Väldi liiga mahukaid äriplaane. Liiga palju detaile koormab

Artiklid

Milline on hea äriplaan

Milline on hea äriplaan? Tugev äriplaan sisaldab äriideed ja kirjeldab strateegiat selle täide viimiseks. See peab olema selline, millesse usuvad eelkõige ettevõtjad ise ja pärast

Sixapples Finance OÜ kasutab küpsiseid, et saaksime parandada Sinu kasutajakogemust. Jagame küpsiste infot ka kolmandate osapoolte platvormidega reklaami ja analüütika tarbeks.